Well it was my intention to start this thing on Monday 16th, but I have a photo and it’s given me something to say, so why wait?
The photo is the beginnings of my lunch for Monday. Basically it’s pasta with some bits of beef, mushroom, onion, carrot and mixed salad leaves. There is a boiled egg to add later, with some kind of dressing, mayonnaise or maybe even oil and balsamic.
There is a point to this. Mrs H and I tend to watch these cooking programs that seem to be on every channel at the moment. It kind of annoys me a little when the presenter (quite often not a chef/cook) tells the viewer that they ‘should not buy’ the pre-packed food from the supermarket. Then they go on to explain how much cheaper and more beneficial it is to ‘make it yourself!’
Here is the reality! From start to finish, the whole dish took just over 30 minutes to cook and assemble. It would take me just over 10 minutes to call in at the supermarket (at the top of the street where I work) buy the dish and get back to the office to eat it. As for the cost, in the supermarket, it would be around £2.00 – £2.50 for something like this. Of course it is a great deal cheaper to make it myself! Of course it is, but only if the ingredients I used are to hand. To purchase the ingredients separately would amount to a lot more than the £2.50 it would cost ready made. Aha, you exclaim ….. you have all the ingredients now to make another salad for the next day and the next day and the next day ……. and then what’s left goes in the ‘hot composter’ because it has gone out of date. See my point?